Kodukirurgia

J.L. viimati uuendatud:"27." Juuli 2010 9:38

Kodukirurgiast lähemalt
Kodukirurgia on selline n.ö. rahvameditsiin, mida tavainimesed - sina ja mina - koduseid vahendeid kasutades teineteise kallal praktiseerivad.
Kodukirurgia alla liigitan mina sellised tegevused, mis algavad mõne mädapaise või vesivilli avamisest tavalise õmblusnõela abil ja mille lõppu tänu lollide leidlikusele ei ole võimalik niipea ette näha.
Eelöeldust ei pea sugugi järeldama, nagu ma kõik taolised praktikad eos hukka mõistaksin. Vastupidi - kodukirurgia näol on sageli tegemist ülimalt loovate lahendustega, mille kõrval aeg-ajal võiks kahvatuda isegi Richard Dean Andresoni poolt kehastatud paljude noorpõlvellemmiku, MacGyveri teadmistepagas ja mõttelend. Seda enam, et tavameditsiinist erinemata on ka kodukirurgia eesmärgiks kaasinimest aidata. Viimane ju erinebki arstiteadusest eeskätt oma harjumatute meetodite poolest.

Näiteid Kodukirurgiast
Allpool üritangi siia lehele lugejate abiga koguda mõned näited taolistest praktikatest. Vahest aitavad need kedagi, kes on hädas. Kas siis oma eeskujuga või näiteks väljatoodud tagajärgedega.

Hetkel on nimekiri kesine, kuid eks ta täieneb. Lugejate täiendused on oodatud kommentaariumi kaudu.

  • Nõgesevihad - üks tuttav otsustas ravida külmetust ja seljavalu viheldes end saunas üsna tooreste raudnõgestega. Algne jutt C-vitamiinist asendus üsna peagi hädise olekuga. Seda praktikat soovitan edaspidi vältida.
  • Keev vesi desinfitseeriva vahendina - pärit samast allikast, millest ka nõgesevihtade nupuke. Idee seisneb selles, et kui näiteks pinnu või väikese haavaga näpp kipub mädanema minema, tuleks see silmapilguks keevasse vette kasta. Teoreetiliselt hävitab taoline toime batsillused ja tõenäoliselt ka elavdab vereringet, mis siis omakorda peaks kaasa aitama kõikvõimalikule resorbeerumisele jms… Praktikas tõenäoliselt saab põletatud silma, kui silmaplik liialt pikaks venib, kuid inimesed praktiseerivad..
  • Soolavõileiva kompress - kasutatud viimati ‘90ndatel aastatel Lõuna-Eestis. Antsla lähistel Liiva külas raviti maatööde käigus sõrme sisse siginenud mädanikku kompressiga, mis valmistati patsiendi enese suus. Selleks võeti tükk leiba, määriti sellele törts võid ja raputati natuke soola. Seejärel mäluti võileib suus ühtlaseks massiks ja seoti sõrme ümber. Leib pidavat kuivades haiguse-mädaniku välja imema. Teoreetiliselt on toimeaine ilmselt sool ja oleneb tõenäoliselt doseerimisest. Olen näinud inimesi, kes vannuvad, et taoline praktika töötab…